car background

Need for Speed

Historia gry Need For Speed

Gra „Need for Speed” swój debiut miała w roku 1994, projekt został zrealizowany przez załogę studia EA Canada, wypracowany w związku z przejęciem Distinctive Software. Pierwsze wydanie było przeznaczone do konsol piątej generacji oraz komputerów PC. Od tego czasu, średnio co rok na rynku pojawiała się jej kolejna wersja. Do przeniesienia gry „Need for Speed” na komputery PC z systemem DOS doszło zaraz w roku 1995, a wersja na PlayStation i Saturn była dostępna w roku kolejnym, 1996.

Ciekawostką jest to, że miała być to pierwsza i jedyna próba stworzenia odzwierciedlenia rzeczywistych wyścigów, oczywiście zakończona sukcesem. W 1997 r. powstała kolejna część, pod nazwą „Need for Speed II” . Doszło tutaj do kilku zmian, które zachwyciły nie jednego fana gry. Również i druga wersja została wydana przez Electronic Arts na PlayStation i komputery PC. Pierwszy raz w historii wypróbowano do gry pady: NeGcon, Dual Analoga i DualShocka.

Przez kolejne lata producenci eksperymentowali, dodając coraz to nowsze dodatki, które miały dopełnić grę. Po jazdę w nocy, przez otwarte i zamknięte tory jazdy, kończąc na markach aut i ich wyposażeniu. Największe zainteresowanie wzbudziła część „Need for Speed: Most Wanted” wydana w 2005 roku. Osiągnęła rekordowe liczby sprzedaży (niemal 16 milionów kopii). Była i jest ona dostępna dla platform takich jak: komputery PC, GameCube, Xbox i Xbox 360, PlayStation 2 i 3, Game Boy Adance oraz Nintendo DS.

Seria gier „Need for Speed” na przestrzeni dwóch dekad dorobiła się 22 części. Nadal wyróżnia je dynamizm akcji, wspaniała oprawa dźwiękowa, graficzna i audiowizualna. Wycenia się, że Electronic Arts sprzedał ponad 150 milionów gier „Need for Speed”.